Každá věc má rub a líc – a nejinak je tomu i u podnikání. Podnikání má spoustu výhod a stejně tak i nevýhod, záleží jen na každém z nás, co pro nás bude převažovat. Pokud se rozhodujete, zda začít podnikat, asi vám to vrtá hlavou a nemůžete se toho jenom tak zbavit. Jaké jsou výhody a nevýhody?
· Možnost většího výdělku
Jedna z hlavních motivací podnikání bývá touha po vyšších příjmech. Pokud máte opravdu dobrý nápad, budete jedineční, budete se snažit a budete efektivnější než vaše konkurence, pak si můžete opravdu vydělat hodně peněz. Ale tohle se nedá brát jako pravidlo, spousta podnikatelů naopak končí s velkými dluhy.
· Seberealizace
Podnikáte pro sebe, a ne pro nikoho jiného a teoreticky se dá říct, že byste měli dělat něco, co vás baví, když jste se rozhodli v tomto oboru podnikat. Neustále se učíte nové věci, vzděláváte se, zapojujete se v chodu firmy komplet – jste přece její majitel. Podnikání vám totiž může dát opravdu hodně.
· Organizace času
Čas si můžete organizovat dle sebe – není problém z práce na chvilku odjet, odvézt děti do školy, na kroužky. Chce to jen si pořádně zorganizovat svůj čas a udělat si v tom pořádný systém. Ten budete potřebovat samozřejmě i během podnikání, systém je totiž základ.
Tak to máme hlavní výhody podnikání, a jaké jsou nevýhody?
· V práci strávíte mnohem více času
Zatímco běžný zaměstnanec tráví v práci přibližně 40 hodin týdně podnikatel tráví v práci ve většině případů času mnohem déle, nemůže si jenom tak dovolit odříznout se od práce a na příjmu musí být i pokud je doma s rodinou.
· Malá ochrana ze strany státu
Stát pečuje a chrání zaměstnance. Podnikatelé v tomto mají velkou nevýhodu, protože zákony na ně moc nemyslí. A když na ně myslí, tak přemýšlí nad tím, jak z nich dostat peníze. Musíte si hodně hlídat zákony, není to jen o ročním přiznání daně.