Budou se mít důchodci lépe?


Většina českých důchodců si příliš dobře nežije. Výše průměrné penze sice není tak špatná, jen trochu zavádějící, stejně jako statistika průměrných platů. I zde je totiž průměr zkreslený menším počtem lidí s vysokými důchody. Velké množství důchodců musí vyžít s částkou nižší než 10 tisíc  korun. Proto se většina penzistů ptá, jak to bude dál a nemalé obavy mají i ti, které přiznání důchodu teprve čeká. V poslední době politici slibují lepší zítříky, ale jaká bude asi realita?
 staří lidé a peníze
CO SE ZMĚNILO
Byla stanovena věková hranice pro odchod do důchodu, a to na 65 let.V tomto věku tedy půjdou všichni do penze nejpozději. Jde jen o to, že první změny se dotknou až těch lidí, kteří půjdou do penze teprve za 13 let. A tak je pravděpodobné, že příští vlády tento fakt změní.Nový zákon zajišťuje také růst důchodů a valorizaci v průměru o 500 Kč. Mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem by se tedy měl rozdíl zmenšovat. Zvládne to však naše ekonomika?
CO SE NEZMĚNÍ
Určitě se nezmění stárnutí populace a prodlužování průměrného věku.Jak si s tím poradí ekonomická prognóza? V budoucnu totiž jen dva pracující lidé budou vydělávat na důchod jednoho penzisty! Těžko se také změní už dnes mínusový stav státu ve výplatách důchodů. Aby se rozdíl mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění nezvětšoval, bude se muset zvýšit důchodový strop nebo růst penzí zastavit.
péče o seniory
CO SE ZMĚNÍ
Čím nižší zastropování, tím méně peněz bude na důchody. A tak jsme opět u růstu důchodového věku, o kterém budou muset příští vlády rozhodovat. V budoucnu by penzisté i tak měli v zasloužilém odpočinku strávit čtvrtinu života, protože délka života poroste. Problémem však bude rostoucí nezaměstnanost, protože už dnes je jedna třetina lidí nad 50 let bez práce! Dočasně by to snad mohla vyřešit delší podpora na Úřadech práce pro starší lidi, o které se uvažuje.