Gramofon je zařízení pro přehrávání gramofonových vinylových desek. Jak to u většiny vynálezů bývá, i gramofon měl své předchůdce. Tím v tomto případě bylfonograf slavného vynálezce Thomase Alvy Edisona z roku 1878. Není bez zajímavosti, že fonograf Edison vynalezl dříve než žárovku. A právě kvůli práci na objevu žárovky Edison fonograf dále nevyvíjel a v roce 1895 přišel Emile Berliner se zcela revolučním vynálezem, kterým byl gramofon. Pro zajímavost, tento muž měl na svém kontě mnohem více vynálezů, jedním z nich byl kromě gramofonu například mikrofon.
Analogový záznam se mění na digitální
Původní gramofony fungovaly na ruční pohon, jejich součástí byla speciální klika. Až časem byly napájeny z elektrické sítě. Gramofon představoval typický nástroj na přehrávání hudby v celém dvacátém století. V osmdesátých letech docházík pomalému ústupu z trhu, protože většina lidí si pořizovala radiomagnetofony a v devadesátých letech CD – přehrávače, které přišly s digitálním záznamem zvuku (u gramofonu a radiomagnetofonu se jednalo o záznam analogový).
Masový návrat k nostalgii
Zdálo se, že gramofony jsou odsouzeny k záhubě a budeme je vídat jenom v muzeích. Ovšem osud tomu chtěl jinak. Skupina hudebních fajnšmekrů najednou přišla na to, že poslech vinylových desek představuje úžasný poslechový zážitek, který navíc nabízí úžasnou nostalgii. A pro tyto fajnšmekry byla obnovena výroba gramofonů i vinylových desek. Pro zajímavost největší výrobce vinylových desek na světě je Česká republika. Výrobna se nachází v Loděnici a zaměstnává skoro stovku zaměstnanců. Stejně tak je Česká republika největším výrobcem gramofonů, kterým je SEV Litovel. Pak, že zlaté české ručičky prožívají krizi.
Zajímavý článek na toto téma najdete například také zde: .