Když si vybíráme do bytu nějakou pěknou palmu, musíme si samozřejmě zjistit, jako ostatně u všech rostlin, jaké potřebuje podmínky k životu. Může se také stát, že se ta, co nám „padla do oka“ do našeho domova nehodí. Že zkrátka její nároky v našem bytě nejsme schopni splnit a zbytečně bychom krásnou rostlinu trápili. Na co se při výběru vhodné palmy zaměřit?
Jaké potřebuje světelné podmínky
Druhům palem prodávaným nejčastěji pro pokojové pěstování vyhovuje tzv. rozptýlené světlo. Ne tedy přímé sluneční paprsky na okně, ale vhodné je umístění trochu dál do pokoje. Také musíme dávat pozor, když palmy dáváme v teplých měsících do zahrady, na balkon či terasu. Potřebují spíš polostín, nikoli sluneční „polední výheň“.
Jakou potřebuje teplotu
Ty opravdu „pokojové“ samozřejmě pokojovou. Asi 20 až 23°C. Ovšem některé druhy mohou mít teploty nižší (i jen do čtyř stupňů) a jsou vhodné třeba do zimních zahrad. Patří k nim například datlovník. Nemají ale rády na svém stanovišti průvan a studenou podlahu. Pod květináč je dobré umístit podložku na kolečkách. Usnadníme si tím i práci při přesunech.
Jakou potřebuje zálivku a výživu
Palmy obecně vydrží spíše sucho, když se stane, že na zálivku zapomeneme než nadbytek, přelití. Když je zaléváme příliš, mohou začít hnít. Signalizují to hnědými skvrnami na listech. Pokud trpí suchem, listy začnou žloutnout. V tom případě je potřeba pořádně rostlinu „prolít“. Když má rostlina hnědé špičky listů, chce rosit, protože vzduch v místnosti je pro ni moc suchý. Hlavně v létě na to nesmíme zapomínat.
Hnojiva vhodná pro palmy jsou minerální a ta, co dlouho působí. Můžeme je koupit ve formě tekuté, jako prášek nebo tablety a tyčinky. Výživu doplňujeme ideálně od jara do konce léta.
Jaký potřebuje květináč
Až když je rostlině v květináči již těsno, je teprve ten pravý čas na její přesazení. Podobně jako u sukulentů. Palmám ovšem vybíráme květináče vyšší, aby se do nich vešly jejich dlouhé kořeny.