S jarními dny vás může přepadnout nachlazení nebo chřipka. Léčbu nemoci si můžete trochu zpříjemnit léčivými víny. Léčivá vína vyráběli už staří Římané. Užívání bylinných vín doporučovala i bylinářka abatyše Hildegarda z Bingenu. Domácí výroba bylinného vína je jednoduchá a použít můžete téměř jakékoli bylinky. Bylinné víno nemusíte užívat pouze při nachlazení, ulevit může i při jiných zdravotních potížích. Mohou být připravena z více druhů bylinek, které se v lidovém léčitelství považovali za všelék.
Zdroj vitamínů a minerálů a jako prostředek posilující imunitu poslouží jeřabinové víno. Do vína nasbírejte hodně vyzrálé a měkké jeřabiny. Plody rozmačkejte ve skleněné nádobě a zalijte dvojnásobným množstvím bílého vína. Nechte louhovat 2-3 týdny a občas směs promíchejte. Po třech týdnech sceďte a užívejte každý den.
Univerzální účinky má borůvkové víno ze sušených borůvek. Deset polévkových lžic sušených borůvek povařte v menším množství vody a nechte stát po dobu 12 hodin. Přilijte 1 l červeného vína a nechte přejít varem. Víno můžete scedit nebo v něm borůvky můžete nechat. Užívejte po malých dávkách. Nezapomínejte, že bylinná léčivá vína jsou míněna jako lék.
Mezi méně tradiční vína k posílení organismu patří víno yzopové. Yzop je bylina, která podporuje trávení, ale má i posilující účinky na organismus. Jestli si chcete připravit víno z yzopu, přidejte k bylině ještě rozmarýnu, saturejku a pelyněk. Víno bude účinnější a chuťově zajímavé. Od všech druhů bylinek odměřte stejný díl. Bylinky promíchejte a vložte do skleněné láhve. Zalijte do ¼ vínem. Vyberte si víno, které vám více vyhovuje. Opět nechte 2-3 týdny macerovat. Macerace po dobu 2-3 týdnů probíhá u výroby všech druhů léčivých vín. Víno připravené z vícero druhů bylin můžete přisladit medem podle chuti.
Všechna léčivá vína uchovávejte na chladném místě.