Horská turistika patří mezi nejkrásnější koníčky vůbec a vlastně se ani není čemu divit. Poslední roky nám nejenom do našich sportovních aktivit zasáhla pandemie koronaviru a řadě lidí tak nezbývalo příliš mnoho možností, jak přebytečnou energii vybít. Turistice tak propadalo stále více lidí. Jedná se o poměrně nenáročnou aktivitu, které je možné se věnovat bez větší fyzické kondice.
Zatímco někteří se vydají na túru jen na jeden nebo dva dny, jiní se nebojí podnikat náročné výpravné expedice na několik týdnů. To ale neznamená, že za horskou turistikou musíte vyrazit až k Andám nebo šplhat po vrcholkách Alp. Mnoho zajímavých turistických tras a cílů najdete i u nás, stačí jenom hledat! I když se jedná o poměrně nenáročnou aktivitu, přeci jenom bychom měli dodržovat některá pravidla, díky kterým si dobrodružství užijeme na maximum.
Správný výběr oblečení a dalšího vybavení
Oblečení je pro turistiku klíčové. Zatímco v létě si vystačíte s obnošeným oblečením a lehkými trekovými boty, v zimě bude situace poněkud rozdílná. Je zapotřebí si uvědomit, že teploty ve vyšších nadmořských výškách nejsou ani zdaleka tak vysoké jako v nížinách. I počasí je zde velmi proměnlivé. Zatímco chvílemi je nebe bez mráčku, za pár okamžiků se může objevit průtrž mračen. Oblečení by tedy mělo být nepromokavé a odolávat povětrnostním vlivům.
Při turistice je důležité za každých okolností zůstat v suchu. Zainvestujte proto do kvalitních trekových bot a v batohu mějte po ruce vždy několik náhradních ponožek. Na horských túrách samozřejmě můžete narazit i na nejrůznější „nadšence“ v žabkách nebo sandálech, ale vy raději zvolte osvědčenou klasiku. Speciální obuv chrání totiž nejenom proti nestálému počasí, jejich hrubší vzorek nám má pomoci na nestabilních horských cestách. Nekvalitní obuv je velmi častým důvodem zranění.